Marcin Woźniak Fotografia 2018

Marcin Woźniak

Fotografia


Kilka słów o mnie


Nazywam się Marcin Woźniak

Urodziłem się i wychowałem w centralnej Polsce, w niewielkiej miejscowości – Osięciny. Z wykształcenia – technolog chemiczny. Od roku 2011 jestem członkiem Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Pomorsko-Kujawski.

Odkąd tylko pamiętam zawsze fascynowała mnie przyroda. Już od najmłodszych lat podpatrywałem życie i zwyczaje zwierząt. Na początku służyła do tego głównie lornetka. Jednak gdy zacząłem kolekcjonować różne publikacje i książki przyrodnicze, zdjęcia tam zamieszczane sprawiały, że chciałem widzieć podobne zjawiska. Wtedy to pojawił się pierwszy aparat. Chciałem za jego pomocą na dłuższą chwilę zatrzymać to, co często bywa ulotne i niezauważane przez człowieka.

Fotografia przyrodnicza to nie tylko zdjęcia, ale może przede wszystkim nauka i poznawanie życia i zwyczajów zwierząt. To one uczą mnie cierpliwości oraz wytrwałości w dążeniu do stawianych sobie celów. Setki godzin spędzone w terenie pozwoliły lepiej zrozumieć prawa jakimi rządzi się Natura. Niejednokrotnie bywa bezlitosna tylko po to aby za chwilę ukazać swoją delikatność i piękno. Nocne pobudki i wielogodzinne oczekiwania dają możliwość obserwowania z bliska, a czasami uczestniczenia w centrum jakiegoś wydarzenia. Często towarzyszą temu emocje, których nie są w stanie wyrazić ani słowa ani fotografia.

Warunki jakie sobie często wymażę pojawiają się nagle i w najmniej, dla mnie, odpowiednim momencie. Pierwsze promienie budzącego się słońca dostarczają niesamowitych spektakli. To one uwalniają poranne mgły, które tworzą sceny momentami tak nierealne, że ciężko uwierzyć własnym oczom. Krople rosy niczym perły zawieszone na liściach czy trawie tylko dodają temu klimatu. Człowiek przebywając w takim otoczeniu traci poczucie czasu. Mógłbym godzinami siedzieć bez aparatu i wpatrywać się w te zjawiska chłonąc całym sobą energię jaką daje Matka Natura.

Polecam każdemu zatrzymać się choć na chwilę w tym pędzącym świecie, żeby zobaczyć to, co na co dzień mijamy. Żyjemy w otoczeniu Natury i często jej nie zauważamy.

Zapraszam do świata widzianego okiem mojego obiektywu.

GALERIA